Нову плівку радянської марки «Свема» можна купити у американської компанії Film Photography Project по 7—8 доларів за котушку. На своєму сайті компанія пише, що вивезла старе радянське обладнання і робить плівку вручну, в розташованому у штаті Нью-Джерсі цеху. Насправді ж FPP — лише дистрибʼютор. Нову «Свему», як і раніше, випускають у Шостці, в одному з уцілілих цехів закритого заводу. Кореспондент theБабеля Лена Ковальчук поїхала в Шостку, щоб дізнатися, хто і як виробляє плівку на експорт у США, Бельгію і Японію.

Якщо звернути з центральної вулиці Свободи на Депутатську, пройти 800 метрів до річки Шостка, то опинишся біля воріт «Свеми». Територію заводу охороняють, але це тільки на перший погляд. Через дірки в паркані можна легко пролізти всередину і підійти до деяких корпусів.

Частина з них досі працюють, а з труб йде дим. Центральний корпус з баштою, на якій ледь тримається той самий напис «Свема», майже зруйнований, навколо їздять екскаватори та вантажівки: збирають арматуру, яку робітники виколупують зі стін. Рівень шуму такий, ніби завод досі працює.

 

Більшість з уцілілих будівель не зайняті орендарями. Вікна перших поверхів забиті листами фанери. Усередині ніякого обладнання давно немає, на підлозі розкидані розчавлені коробки від плівки, битий посуд, теки з паперами і частини старих меблів. Часом здається, що всіх працівників евакуювали, а назад уже ніхто не повернувся.

В уцілілих будівлях по сходах можна вибратися на дах. Звідси відкривається краєвид на Шостку, поле та неосяжну територію «Свеми», яка займає більше 200 гектарів. З висоти видно і інші будівлі: навколо них ходять люди зі зброєю, а на дахах встановлені камери відеоспостереження. Директор ВАТ Акціонерної компанії «Свема» (91,6% акцій компанії належить державі) Ігор Андрущенко відмовляється від зустрічі, на мої питання та пропозиції поговорити відповідає грубо, говорить, що будь-які коментарі буде давати лише з дозволу ліквідатора підприємства Ігоря Солдаткіна. Просить більше йому не дзвонити, а натомість почитати Вікіпедію і там знайти потрібну мені інформацію.

Зараз виробництвом плівки на території напівпокинутої «Свеми» займається українська компанія «Аструм ЛТД». Я попросила їх показати мені своє виробництво, але вони відмовилися і відповіли, що наразі у них йдуть ремонтні роботи.

Через тиждень після моєї поїздки в Шостку ми зустрічаємося з представниками «Аструма» в Києві. Своє імена вони просили не вказувати. Розповідають, що їх компанія зареєстрована у 1995 році. Вони (всі працювали на «Свемі» ще за радянських часів) в середині 90-х зрозуміли, що справа йде до розвалу заводу. Вирішили зібрати штат із тридцяти осіб, взяли в оренду частину заводського обладнання і зайняли один з цехів. Коли будівлі на території «Свеми» почали руйнувати, свій цех вони вирішили викупити.

Тепер підприємці закуповують плівковий «напівфабрикат» (імовірно, в Китаї або Тайвані), а у Шостці займаються фінішною обробкою плівки — вхідний контроль, нарізання, візитаж, пакування — за радянськими ГОСТами, що були у відкритому доступі. Готову плівку під маркою «Свема» поставляють у США, Китай, Японію, Тайвань, Індію та країни Європи.

Кілька років тому вони закріпили за собою права на торгову марку і тепер ніхто, крім компанії «Аструм ЛТД», не може випускати продукцію з такою назвою. Представник компанії говорить, що навіть якщо вони б і хотіли налагодити цілісну лінію виробництва у стінах «Свеми», то вже не змогли б цього зробити: машин для нанесення фотоемульсії на виробництві давно немає, цехів для сушіння теж, до того ж після відключення «Свеми» від місцевої ТЕЦ приміщення доводиться опалювати дровами.

З технологічної точки зору, у таких умовах виробництво навіть невеликих партій плівки «з нуля» неможливе. Зараз за кордон постачають невеликі обсяги — від 10 до 100 коробок, працюють тільки за попереднім замовленням. Хоча бувають і великі замовлення: у 2018 році «Аструм» продав у Бельгію партію з 10 тисяч коробок. Представник «Аструма» каже, що для іноземців плівка «Свема» — різновид чогось екзотичного, забутого, радянського, тому її і купують.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.